HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Restek™ Raptor™ ARC-18 LC Columns, Particle Size: 2.7 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for high-throughput LC-MS/MS applications with minimal sample preparation
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Ligand Type | Sterically Protected C18 |
| Carbon Load | 7% |
| Stationary Phase | C18, Octadecylsilane |
| Temperature | Max: 80°C |
| For Use With | LC-MS/MS |
| Endcapped | No |
| Packing Material | Superficially Porous Silica (SPP or Core-Shell) |
| pH | 1 to 8 |
| Surface Area | 130 m2/g |
| Max. Pressure | 600 bar (8,700 psi) |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C4 Column Packing, 3um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For selective and reliable HPLC applications
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 9% |
| Stationary Phase | C4 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Type B Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2.5 to 8 |
| USP Type | L26 |
Hamilton™ PRP™-X400 Cation Exchange HPLC Columns
Analyze glyphosate and its metabolite in drinking water. The PRP-X400 provides unique hydrophilic interaction separations.
| Particle Size | 7 μm |
|---|---|
| Type | Column |
| Stationary Phase | PRP-X400 |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Endcapped | No |
| Packing Material | PSDVB/Sulfonic Acid |
| Mobile Phase Compatibility | 0 to 100% Aqueous, organic modifier |
| pH | 1 to 13 |
| Max. Pressure | 5000 psi |
Restek™ Roc™ C8 HPLC Columns, Particle Size: 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Conventional HPLC column built to be a laboratory cornerstone; pressure rated for any 400 bar HPLC system
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Ligand Type | Monomeric C8 |
| Type | Column |
| Carbon Load | 12% |
| Stationary Phase | C8, octylsilane |
| Temperature | 80°C |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L7 |
Restek™ Raptor™ HILIC-Si LC Columns, Particle Size: 2.7 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for increased retention of polar compounds without ion-pairing reagents
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Column |
| Stationary Phase | Bare Silica |
| Temperature | Max: 80°C |
| Packing Material | Superficially Porous Silica (SPP or Core-Shell) |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 130 m2/g |
| Max. Pressure | 600 bar (8,700 psi) |
| USP Type | L13 |
Restek™ Roc™ Phenyl-Hexyl HPLC Columns, Particle Size: 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Conventional HPLC column built to be a laboratory cornerstone; pressure rated for any 400 bar HPLC system
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Column |
| Carbon Load | 15% |
| Stationary Phase | Phenyl |
| Temperature | Max: 80°C |
| For Use With | Aromatic Analytes, Complex Samples |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2.5 to 8 |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L11 |
Restek™ Raptor™ EXP™ FluoroPhenyl Guard Column Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Free-Turn™ architecture allows cartridge changes to be done by hand without breaking inlet/outlet fluid connections, no tools necessary
| Type | FluoroPhenyl |
|---|---|
| Length (Metric) | 5 mm |
| Column Type | Guard |
| Quantity | 3/Pk. |
| Column Format | Analytical |
Restek™ Pinnacle™ II C18 HPLC Columns, 3μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Proprietary silica undergoes stringent testing onsite during manufacture, stationary phase bonding, and column packing
| Pore Size | 110 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Acidic to Neutral Hydrophobic Compounds |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Column |
| Carbon Load | 13% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with Cyano Column Packing, 3um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar in pore size to Pinnacle II™ columns, but with greater retention
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Cyano (CN) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, HILIC |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Mixed Mode |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Particle Size | 3 μm |
| Ligand Type | Cyanopropylsilane |
| Carbon Load | 8% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L10 |
Restek™ Allure™ HPLC Columns with Biphenyl Column Packing, 5μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Developed for maximum retention during LC/MS application
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Biphenyl |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Aromatic and Unsaturated Compounds |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| Functionality/Interaction Type | Pi-pi |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Biphenyl |
| Flow Rate | 0.2 mL/min |
| Type | Column |
| Carbon Load | 23% |
| Packing Material | Type B Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L11 |
Restek™ Force C18 LC Columns, Particle Size: 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A traditional end-capped C18 column, ideal for general-purpose use in reversed-phase chromatography
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18, Octadecylsilane |
| Temperature | 80°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed-Phase |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Max. Pressure | 400 bar (5,800 psi) |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Endcapped C18 |
| Type | Column |
| Carbon Load | 20% |
| Packing Material | Fully Porous Silica |
| pH | 2 to 8 |
| USP Type | L1 |
Hamilton™ PRP-1 Reversed Phase HPLC Columns, 5um Particle Size
Stable alternative to C8 or C18 Columns
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | PSDVB (Polystyrene Divinylbenzene) |
| Temperature | 5°C to 85°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Organic Compounds, Pharmaceuticals, Steroids, Nucleic Acids, Vitamins, Herbicides |
| Column Type | Reversed Phase |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Column |
| Packing Material | PSDVB (Polystyrene Divinylbenzene) |
| Mobile Phase Compatibility | pH 1 to 13, 0 to 100% aqueous, organic modifier |
| pH | 1 to 13 |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L21 |
Restek™ Ultra™ Amino (NH2) Mixed Mode HPLC Column, 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 2%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Amino (NH2) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC |
| Endcapped | No |
| Column Type | Mixed Mode |
| Particle Size | 3 μm |
| Includes | Without Trident Inlet Fitting |
| Ligand Type | Aminopropylsilane |
| Type | Column |
| Carbon Load | 2% |
| Packing Material | Type B Silica |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2.5 to 8 |
| USP Type | L8 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C8 Column Packing, 5um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Excellent for a wide range of analyses
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Monomeric C8 |
| Carbon Load | 12% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L7 |
Restek™ Raptor™ EXP™ HILIC-Si Guard Column Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Free-Turn™ architecture allows cartridge changes to be done by hand without breaking inlet/outlet fluid connections, no tools necessary
| Particle Size | 2.7 μm |
|---|---|
| Type | HILIC-Si |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Column Type | Guard |
| Quantity | 3/Pk. |
| Max. Pressure | 600 bar (8,700 psi) |
| Column Format | Analytical |